Werder Bremen s-a specializat în meciuri nebune. După ce etapa trecută au bătut campioana Bayern Munchen cu 5-2, chiar pe "Allianz Arena", jucătorii lui Thomas Schaaf au marcat din nou cinci goluri şi în faţa revelaţiei din Bundesliga, Hoffenheim.

Werder a avut însă mari emoţii cu nou-promovata. Gazdele au condus cu 1-0 prin golul lui Ozil, dar Hoffenheim a egalat în minutul 15. Imediat, Bremen s-a dezlănţuit şi a marcat de trei ori în următoarele 15 minute. Werder a trăit periculos şi a simţit pe pielea ei coşmarul trăit de Dinamo cu Foresta în 2000.

După ce Werder a rămas în inferioritate după eliminarea lui Mertesacker, Hoffenheim a egalat la 4 în minutul 71.

Nebunia a continuat pe "Weserstadion" şi Ozil a închis tabela peste 10 minute la scorul de 5-4 pentru Bremen, care este pe locul trei în Germania, la două puncte de liderul Hamburg.