Prestaţiile lor au fost atent urmărite de un arbitru internaţional, care a dat note în funcţie de gradul de dificultate al săriturilor şi eleganţa cu care au fost executate. La acest eveniment a participat şi Duncan Zuur, ocupant al locului trei al campionatului de sport nautic, din 2003. Cel mai mic participant la competiţie a fost o fetiţă de zece ani.

"Am găsit un DVD cu instrucţiuni şi de-acolo am inceput să învăţ singur, pentru că în România nu ai de unde învăţa", a spus unul dintre concurenţi.

Cel care a făcut senzaţie pe valuri a fost Duncan Zuur, care a câştigat de cinci ori campionatul din Olanda.

Organizatorii concursului susţin că încearcă prin această competiţie să atragă cât mai mulţi amatori ai acestui sport. Din această cauză, competiţia va fi organizată de două sau chiar de trei ori pe an. Un curs de wakeboarding durează 15 minute şi costă 150 de lei.